Niektóre (te gorzej napisane) rozszerzenia dla WordPressa mogą zostawiać po sobie różnego rodzaju śmieci – od wpisów w bazie danych, przez niepotrzebne pliki, aż po całe tabele, przydatne tylko jednej konkretnej wtyczce. Teoretycznie wtyczka powinna po sobie sprzątać, jednak nie wszyscy autorzy pamiętają o zaimplementowaniu takiej funkcji. Czasem winni bałaganu są również sami użytkownicy – procedura usuwająca zbędne dane jest bowiem uruchamiana podczas usuwania rozszerzenia za pomocą panelu administracyjnego, podczas gdy część użytkowników dezaktywuje wtyczkę, a następnie samodzielnie usuwa jej pliki z serwera.
Bezpłatna wtyczka Plugins Garbage Collector ma tylko jeden cel: odszukać i usunąć wszystkie niepotrzebne tabele znajdujące się w bazie WordPressa. Wydaje się, że to niewiele – ale takie osierocone tabele mogą zajmować sporo miejsca w naszej bazie danych i tworzonych kopiach bezpieczeństwa.
Obsługa rozszerzenia jest banalnie prosta. Po jego aktywacji przechodzimy do menu Narzędzia → Plugins Garbage Collector, wybieramy opcję Przeszukaj bazę danych pod kątem tabel nie należących do WordPress’a i klikamy przycisk Skanuj. Po zakończeniu skanowania na stronie pojawi się tabela z jego wynikami.
Każda z wymienionych na liście tabel ma przypisany status (kolumna Plugin State) – jest to właściwie status wtyczki, do której dana tabela należy. Active (kolor zielony) oznacza, że wtyczka jest aktywna i tabela jest używana. Deactivated (kolor niebieski) oznacza, że wtyczka wciąż jest zainstalowana w naszym serwisie, ale została zdezaktywowana. Deleted? (kolor czerwony) oznacza, że wtyczka została usunięta i tabela nie jest już potrzebna. Na ten ostatni status trzeba uważać, bo mogą zaliczyć się do niego również tabele, które sami utworzyliśmy lub które należą do zupełnie innych skryptów.
Lista tabel zawiera również ilość istniejących w każdej z nich rekordów (kolumna Records), zajmowane miejsce w kilobajtach (KBytes) oraz nazwę wtyczki, która korzysta z danej tabeli (Plugin Name).
Obok tabel oznaczonych kolorem zielonym wyświetlany jest „ptaszek”, za pomocą którego możemy ukryć daną tabelę, dzięki czemu nie będzie ona wyświetlana na liście. Z kolei tabele oznaczone kolorem czerwonym możemy usunąć zaznaczając je za pomocą „ptaszków” i klikając znajdujący się pod listą tabel przycisk Delete Tables (pamiętając, że ta operacja jest nieodwracalna).
Ponieważ wtyczka usuwa nieodwracalnie tabele z bazy danych, przed uruchomieniem procesu czyszczenia dobrze jest zrobić na wszelki wypadek kopię bezpieczeństwa.
Oczywiście korzystanie na co dzień z wtyczki Plugins Garbage Collector mija się z celem. Ma to natomiast sens na przykład po eksperymentach z większą ilością różnych rozszerzeń, które po przetestowaniu usunęliśmy z naszej strony.
A co z ustawieniami wtyczek?
WordPress posiada tabelę wp-options
, w której przechowywane są różne ustawienia. Wtyczki często zapisują do niej własne informacje. Niestety, nie ma żadnej możliwości ustalenia źródła pochodzenia danych w tabeli z ustawieniami, tak więc automatyczne usuwanie z niej niepotrzebnych informacji nie jest możliwe.