W ubiegłym tygodniu oficjalnie rozpoczęto prace nad WordPressem 4.1. Wydana miesiąc temu wersja 4.0 nie przyniosła wielu nowości, co dla wielu osób było lekkim rozczarowaniem. Tym razem ma być inaczej – planowane zmiany będą bardziej widoczne dla zwykłego użytkownika, a na dodatek dostaniemy zupełnie nowy motyw domyślny Twenty Fifteen.
Tradycyjnie niektóre z nowych funkcji możemy testować jeszcze przed oficjalnym włączeniem ich do WordPressa, ponieważ są one rozwijane jako wtyczki (Features as Plugins).
Nowy tryb pełnoekranowy
Aktualnie pełnoekranowy edytor to tak naprawdę zupełnie inne okno, którego zawartość jest ograniczona do niezbędnego minimum. Nie mamy w nim dostępu do metaboksów pozwalających na ustalenie kategorii wpisu, jego tagów i pozostałych opcji.
Nowy edytor pełnoekranowy będzie działał zupełnie inaczej. Wszystkie elementy ekranu edycji poza samym edytorem zostaną w płynny sposób ukryte, ale w każdej chwili będzie można je przywrócić (na przykład ruszając kursorem myszy), po czym równie szybko ukryć ponownie. W tej chwili funkcjonuje to pod nazwą Focus v2 i będzie oparte na wtyczce Focus.
Zarządzanie sesjami użytkownika
Brzmi tajemniczo, ale to naprawdę może być bardzo przydatna funkcja. Na ekranie edycji profilu użytkownika będziemy widzieć wszystkie jego sesje, czyli w praktyce przeglądarki, w których jest on zalogowany. Lista pokazuje czas logowania, adres IP, z jakiego zostało ono wykonane, datę i czas wygaśnięcia sesji (czyli automatycznego wylogowania) oraz informację o tym, kiedy użytkownik ostatni raz korzystał z danej sesji.
Korzystając z przycisku Log Out of All Other Sessions będziemy mogli zakończyć wszystkie sesje poza bieżącą, czyli spowodować, że użytkownik zostanie wylogowany na innych niż bieżąca przeglądarkach.
Funkcja ta jest rozwijana jako wtyczka WP Session Manager i jest już na tyle stabilna, że można jej używać.
Zaawansowany eksport treści
O funkcji eksportu treści w WordPressie można powiedzieć tyle, że działa. W kolejnej wersji WordPressa ma pojawić się nowe narzędzie eksportujące o znacznie większych możliwościach, ale korzystające z tego samego API, czyli generujące pliki o takiej samej strukturze. Poza możliwością eksportu wybranych typów wpisów będziemy mieli między innymi możliwość eksportu wybranych kategorii, wybranych autorów, treści opublikowanych w określonym przedziale czasu i o określonym statusie. Narzędzie jest rozwijane w formie wtyczki Export Plus i będzie działać równolegle z aktualnym narzędziem eksportującym.
Nowe listy rozwijane
Listy rozwijane służące do wybierania użytkowników, wpisów czy stron (na przykład wybór strony nadrzędnej) będą korzystać z popularnego skryptu Select2. To zmiana, na którą osobiście czekam od dawna i która ucieszy wszystkie osoby zarządzające bardziej rozbudowanymi stronami. Nie dosyć, że nowe listy będą miały wbudowaną wyszukiwarkę, to na dodatek dane do nich będą ładowane za pomocą AJAXa dopiero w momencie, kiedy będą potrzebne, co przekłada się na krótszy czas ładowania stron panelu zawierających takie listy.
Wiele wtyczek już korzysta ze skryptu Select2 w swoich interfejsach (za przykład niech posłuży chociażby WooCommerce) i jest to naprawdę wygodne rozwiązanie.
Twenty Fifteen – nowy motyw domyślny
Twenty Fifteen jest cały czas w fazie budowy, ale twórcy obiecują, że będzie gotowy na 25 października. Jak już wspominałem, będzie to prosty motyw blogowy.
Udoskonalone zarządzanie multimediami na urządzeniach mobilnych
Zarówno okno wstawiania multimediów do treści wpisów, jak i edytor obrazków nie działają i nie wyglądają najlepiej na urządzeniach mobilnych. W wersji 4.1 dostaniemy kolejną porcję usprawnień w tym temacie. Więcej informacji na temat planowanych zmian można znaleźć na blogu Make WordPress Flow.
Usprawnienia interfejsu instalacji i aktualizacji
Zmiany w interfejsie instalatora motywów i wtyczek były krokiem w bardzo dobrym kierunku. Teraz przyszła pora na archaiczny interfejs samego procesu instalacji i aktualizacji, którego wygląd nie zmienił się od momentu wprowadzenia tej funkcji do WordPressa.
Instalacja dodatkowych języków
W wersji 4.0 wprowadzony został wybór języka podczas instalacji WordPressa. W wersji 4.1 zostanie dodana możliwość instalacji dodatkowych języków z poziomu panelu administracyjnego. Opcja przydatna dla osób prowadzących wielojęzyczne serwisy.
Zmiany pod maską
Jak zwykle twórcy WordPressa planują również zmiany, które nie będą w ogóle widoczne dla użytkowników albo będą istotne tylko dla twórców wtyczek i szablonów.
Zapowiedziane zostały usprawnienia w klasach WP_Tax_Query, WP_Date_Query i WP_Meta_Query. Zmianie ulegną struktury parametrów, dodana zostanie możliwość wykonywania zagnieżdżonych zapytań i korzystania z rozbudowanych relacji. Zostanie również zoptymalizowane działanie tych klas.
Planowany jest również szereg zmian pod kątem dostępności, głównie w panelu administracyjnym. Ponieważ nie czuję się specjalistą w tym temacie, po szczegóły odsyłam do wpisu na blogu Make WordPress Accessible.
Data wydania
Jeśli wierzyć harmonogramowi prac, decyzje dotyczące włączenia do rdzenia WordPressa nowych funkcji rozwijanych jako wtyczki mają zostać podjętę do 15 października, a dwa tygodnie później mamy dostać pierwszą wersję testową (beta). Data wydania WordPressa 4.1 została wyznaczona na 8 grudnia 2014, aczkolwiek nie należy traktować tego terminu jako ostatecznego, bo przesunięcia względem ustalonego harmonogramu zdarzały się już niejednokrotnie.