WordPress posiada wbudowaną wyszukiwarkę, która ogólnie rzecz biorąc działa. Niestety, nie jest doskonała. Dlatego też powstało kilka alternatywnych mechanizmów wyszukiwawczych dla WordPressa, a jednym z nich jest darmowa wtyczka Relevanssi, która z problemem wyszukiwania radzi sobie nadspodziewanie dobrze, a przy tym jej instalacja jest prosta i bezproblemowa.
Co jest nie tak z wyszukiwarką WordPressa?
Głównym problemem standardowej wyszukiwarki WordPressa jest fakt, iż wyniki wyszukiwania są sortowane według daty publikacji znalezionych wpisów i stron (od najnowszych do najstarszych). Można to wprawdzie zmienić, ale w bardzo ograniczonym zakresie – wyniki mogą być uporządkowane według tytułu wpisu/strony lub dodatkowych pól. Nie jesteśmy jednak w stanie posortować rezultatów wyszukiwania według trafności – a tego właśnie oczekują w dzisiejszych czasach użytkownicy, przyzwyczajeni do sposobu działania Google i jemu podobnych wyszukiwarek.
Drugim problemem jest sama jakość zwracanych wyników. Najgorszą moim zdaniem przypadłością WordPressa jest brak pomijania w wyszukiwaniu znaczników HTML. Często we wpisach dodajemy linki do starszych publikacji. Jeśli adres linkowanego wpisu zawiera wyszukiwaną frazę, to wpis zawierający ten adres pojawi się w wynikach wyszukiwania. Co gorsza, ponieważ wpis linkujący jest nowszy niż wpis linkowany, to znajdzie się on wyżej na liście wyników. Wszystko to spowoduje, że użytkownik zostanie skierowany do tekstu, który może wcale nie dotyczyć interesującego go tematu. „Oszukana” w ten sposób osoba najprawdopodobniej ucieknie z naszej strony.
Jak działa Relevanssi?
Z punktu widzenia administratora serwisu opartego na WordPressie, Relevanssi działa niezauważalnie. Po aktywowaniu wtyczki standardowy mechanizm wyszukiwania zostaje „zastąpiony” przez alternatywny i wyszukiwarka na stronie… przestaje działać. Nie ma jednak powodów do paniki – to normalny objaw. Zanim nasze nowe, lepsze wyszukiwanie zacznie funkcjonować, Relevanssi musi zbudować sobie indeks treści znajdujących się w naszym serwisie. To dzięki niemu wtyczka potrafi wyliczyć trafność dla poszczególnych wpisów i odpowiednio je uszeregować, a także pomijać nieistotne z punktu widzenia użytkownika słowa i frazy. W przypadku gdy wyszukiwane słowo nie zostało znalezione, wtyczka próbuje wyszukać je jako fragment innego słowa, co znacząco podnosi skuteczność wyszukiwania.
Budowanie indeksu
Aby utworzyć indeks dla naszej nowej wyszukiwarki należy przejść do ustawień Relevanssi (znajdujących się w menu Ustawienia) i kliknąć przycisk Zbuduj indeks.
Proces budowania indeksu może chwilę potrwać – zależy to od ilości treści w naszym serwisie. Warto zauważyć, że w przypadku większych serwisów Relevanssi będzie indeksować wpisy porcjami – aby kontynuować przerwany proces należy kliknąć przycisk Kontyuuj indeksowanie, który doda do indeksu wpisaną w polu obok liczbę kolejnych wpisów.
Proces budowania indeksu dla wyszukiwarki musimy wykonać tylko raz, po instalacji wtyczki. Później indeks będzie uaktualniany automatycznie w momencie publikacji lub edycji wpisów. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli wyłączymy wtyczkę, to po jej ponownej aktywacji powinniśmy ponownie przebudować cały indeks. Czynność tę trzeba również wykonać po każdej zmianie ustawień indeksowania.
Na potrzeby indeksu, własnych wypisów oraz mechanizmu cache wyników wyszukiwania Relevanssi tworzy pięć nowych tabel w bazie WordPressa. Są one łatwe do odtworzenia, tak więc nie ma potrzeby dodawania ich do kopii bezpieczeństwa naszej strony.
Co jeszcze oferuje Relevanssi?
Z kompletną listą funkcji wtyczki Relevanssi możemy się zapoznać na jej oficjalnej stronie.
Do najważniejszych funkcji tego rozszerzenia należą:
- wyróżnianie wyszukiwanych słów – wtyczka automatycznie wyróżni w tekście wyszukiwane przez nas frazy, daje nam również możliwość dostosowania stylu i koloru wyróżnienia (sekcja Podświetlanie trafień),
- przeszukiwanie dodatkowych pól – poza wpisami i stronami, Relevanssi potrafi przeszukiwać także wypisy, komentarze, kategorie, tagi i własne taksonomie,
- własne wypisy – wyszukiwarka może tworzyć własne wypisy, dzięki temu w wynikach wyszukiwania pokazany będzie fragment tekstu, w którym znaleziono wyszukiwaną frazę,
- ustawienia wag – wtyczka pozwala na ustawienie ważności przeszukiwanych pól (tytuły, komentarze, tagi i kategorie), dzięki czemu mamy wpływ na sposób obliczania trafności wyników wyszukiwania,
- wykluczanie słów – w ustawieniach możemy dodać lub usunąć słowa, które chcemy wykluczyć z indeksu (nie będzie ich można znaleźć używając wyszukiwarki); domyślnie dostępna jest lista słów w języku polskim,
- korzystanie z synonimów – aby zwiększyć ilość i trafność wyników wyszukiwania możemy stworzyć listę synonimów (wyrazów bliskoznacznych), z której korzystać będzie wyszukiwarka.
Ze znaczną większością tych funkcji możemy zapoznać się na stronie z ustawieniami rozszerzenia. Wtyczka jest przetłumaczona na język polski.
Warto dodać, że Relevanssi dostępny jest również w płatnej wersji Premium, oferującej dodatkowe funkcje, takie jak przeszukiwanie profili autorów, zmiana wag dla własnych typów wpisów, taksonomii i dat, wsparcie dla instalacji multisite czy lepszą wydajność wyszukiwania dla bardzo dużych serwisów.