Kilka dni temu wydany został WooCommerce 2.3. Była to dość duża aktualizacja, która przyniosła kilka znaczących zmian i nowości. Jednak co ważniejsze, przynosi ona również wiele problemów dla właścicieli sklepów korzystających z tej wtyczki, szczególnie tych, którzy z różnych powodów nie mogą uaktualnić używanego motywu.
Problemy są na tyle duże, że osobiście radzę wstrzymać się z aktualizacją i przeprowadzić najpierw gruntowne testy na kopii strony.
Nie jest to pierwszy przypadek, gdy aktualizacja WooCommerce może powodować problemy z kompatybilnością wtyczek i motywów. Wiele kłopotów sprawiło właścicielom stron poprzednie duże uaktualnienie (wersja 2.2), ale tym razem zmiany są znacznie bardziej dotkliwe.
Na usprawiedliwienie ekipy WooThemes muszę dodać, że bez tego typu zmian rozwój WooCommerce byłby bardzo utrudniony, a być może wręcz niemożliwy. Raz na jakiś czas musimy się więc liczyć z tym, że będziemy musieli poświęcić nieco więcej czasu na uaktualnienie naszej strony. Taka niestety jest cena rozwoju.
Większość problemów dotyczy zmian w szablonach WooCommerce. Szablony te są „nadpisywane” przez motywy, tak aby wygląd sklepu był dostosowany do wyglądu całości strony. Problem w tym, że nadpisywanie tak naprawdę polega na stworzeniu kopii domyślnych szablonów i ich zmodyfikowaniu. Jak nietrudno się domyślić, zmiany w oryginalnych szablonach pociągają za sobą konieczność dostosowania szablonów znajdujących się w motywie. Niestety, mimo że zmiany w WooCommerce 2.3 były ogłoszone ponad miesiąc temu, wciąż wielu autorów nie dostosowało do nich swoich motywów. Dotyczy to zarówno bezpłatnych, jak i płatnych motywów, a totalnym przegięciem jest oznaczanie szablonów sprzedawanych w serwisie ThemeForest jako kompatybilnych z WooCommerce 2.3, mimo że kompatybilne wcale nie są.
Drugim problemem są wtyczki rozszerzające możliwości WooCommerce. Osobiście zetknąłem się już z dwoma, które po aktualizacji WooCommerce do wersji 2.3 rozsypały całkowicie panel administracyjny. W tych dwóch przypadkach problemem było korzystanie z funkcji add_inline_js()
, która już od jakiegoś czasu była oznaczona jako przestarzała (deprecated), a w nowej wersji została ostatecznie usunięta. Problemów może być jednak znacznie więcej, bo kilka funkcji dostępnych do tej pory w WooCommerce zostało usuniętych, z czego dwie zostały wydzielone do osobnych wtyczek.
Jeśli nie jesteśmy pewni, że nasz motyw i wszystkie używane wtyczki są kompatybilne z WooCommerce 2.3, najlepiej sprawdzić to na kopii naszego serwisu. Kopię można wykonać korzystając z wtyczki Duplicator. Odważniejsze osoby mogą rzucić się na głęboką wodę i zaktualizować WooCommerce w działającym serwisie, pamiętając o wcześniejszym wykonaniu kopii bezpieczeństwa.
Więcej informacji na temat zmian i nowości w WooCommerce 2.3 można znaleźć na oficjalym blogu i na blogu dla deweloperów.