Wczoraj została udostępniona pierwsza wersja testowa WordPressa 4.1, tradycyjnie oznaczona jako Beta 1. Oczywiście nie jest to wersja przeznaczona do instalacji w działających serwisach, a jedynie do testów i zapoznania się z nowościami, jakie na nas czekają w następnej wersji CMSa. Wydanie stabilnej wersji 4.1 zostało zapowiedziane na 10 grudnia i tym razem (inaczej niż w przypadku edycji 4.0) przyniesie trochę istotnych nowości.
Pierwszą i chyba najważniejszą z punktu widzenia użytkownika nowością będzie całkowicie nowy domyślny motyw – Twenty Fifteen. Gdy pisałem o nim dwa miesiące temu, wciąż było wiele do zrobienia i wątpiłem, że uda się go skończyć przed grudniem. Na szczęście udało się i będziemy mieli nowy, prosty motyw blogowy do wykorzystania „prosto z pudełka”.
Drugą większą zmianą w WordPressie 4.1 jest nowy „nierozpraszający” tryb edycji wpisu, który zastąpi aktualny tryb pełnoekranowy. Działa on w ten sposób, że gdy piszemy coś w edytorze, to cała „otoczka” (menu, boksy ustawień wpisu itp.) znika – na ekranie zostaje tylko edytor i pole z tytułem wpisu. Wszystkie ukryte elementy pojawiają się ponownie po wykonaniu dowolnego ruchu myszą. Bardzo dobrze jest to pokazane na tym filmie.
Kolejną nowością jest możliwość zmiany języka bezpośrednio w panelu administracyjnym (Ustawienia → Ogólne → Język witryny), wraz z automatycznym doinstalowaniem brakujących plików językowych.
Bardzo sympatyczną nowinką jest zupełnie nowy pasek narzędzi dla obrazków w edytorze wizualnym. Zastąpił on dotychczasowe dwie ikonki (edycja i usuwania), które były mało czytelne na niektórych obrazkach. Dodatkowo znalazły się na nim przyciski pozwalające na szybkie wyrównanie obrazka.
Tradycyjnie nie zabrakło kilku nowości dla deweloperów. Usprawniono obsługę metadanych, dat, komentarzy i taksonomii w klasach WP_*_Query
, między innymi dodając możliwość używania zagnieżdżonych i wielokrotnych relacji (więcej informacji tutaj). Dodano możliwość obsługi znacznika title
przez motywy (szczegóły tutaj). Wprowadzono wiele ciekawych zmian w Customizer API, dzięki czemu deweloperzy będą mogli jeszcze lepiej wykorzystać ekran Personalizacji do swoich potrzeb.
Więcej informacji na temat testowej wersji WordPressa 4.1 znaleźć można na oficjalnym blogu. Testową wersję CMSa można zainstalować korzystając z wtyczki WordPress Beta Tester lub pobierając odpowiednią paczkę z oficjalnej strony.