Wybór motywu jest trudnym zadaniem. Teoretycznie w wyborze tym pomóc nam mają wersje demonstracyjne motywów. Jednak przypadku motywów płatnych są one przygotowywane w taki sposób, aby nas zachwycić i nakłonić do zakupu.
Dobrym pomysłem jest przejrzenie stron, które zostały zbudowane z wykorzystaniem danego motywu. Może nam to dać obraz jego możliwości, aczkolwiek nie daje gwarancji, że uda nam się stworzyć coś podobnego (motyw jest tylko narzędziem, którego musimy umieć użyć). Dawno temu pisałem o stronie WordPress by Example, która gromadzi witryny wykonane z użyciem różnych motywów. Dzisiaj chciałbym zwrócić uwagę na odświeżony niedawno serwis WPSNIFFER, który robi dokładnie to samo, ale dodatkowo testuje szybkość katalogowanych stron i udostępnia dodatek do przeglądarki Chrome, który automatycznie wykrywa motyw używany na przeglądanej stronie.
Wizualnie serwis prezentuje się bardzo dobrze i wygodnie się z niego korzysta. Wprawdzie jego baza witryn nie jest tak obszerna, jak wspomnianego serwisu WordPress by Example (niespełna 168 tysięcy vs. ponad 3,4 miliona), ale nadrabia to zakresem gromadzonych danych.
Listę motywów można sortować według popularności lub czasu ładowania. Ten drugi ranking tworzony jest w oparciu o uśredniony wynik testów istniejących w bazie serwisu stron zbudowanych na danym motywie, co odróżnia go od rankingu WP Speedster. I tu pojawia się mały problem. Nie wiem jak jest badany czas ładowania stron, ale ewidentnie coś jest z nim nie tak – w kilku wybranych losowo przypadkach wynik mojego własnego testu (sprawdzenie czasu ładowania za pomocą narzędzi deweloperskich przeglądarki Chrome) różnił się znacząco od wyniku podanego przez WPSNIFFER.
Każdy motyw (na powyższym zrzucie ekranu Avada, najpopularniejszy szablon w rankingu) ma swoją stronę, na której znajdują się informacje o średnim czasie ładowania, liczbie zaindeksowanych witryn używających danego motywu, miejscu w rankingach popularności i szybkości oraz link do innych motywów autora. Możemy również przeglądać listę witryn, które zostały zbudowane z wykorzystaniem danego motywu, co daje nam jako taki obraz tego, co można za jego pomocą osiągnąć.
WPSNIFFER jest narzędziem, które jest z całą pewnością warte zainteresowania. Mimo pewnych niedociągnięć (dziwne czasy ładowania stron) udostępniane informacje mogą być przydatne przy poszukiwaniach motywów i ocenie ich możliwości.