WordPress 4.0 jest już dostępny do pobrania i informacja o dostępnym uaktualnieniu powinna lada moment pojawić się w Kokpitach Waszych stron. Prace nad „czwórką” trwały niespełna pięć miesięcy, a przed oficjalną premierą mogliśmy testować cztery wersje beta i jedną wersję Release Candidate (RC). WordPress 4.0 otrzymał nazwę „Benny” (od imienia Bennego Goodmana, muzyka jazzowego).
Zmiana wersji głównej z 3.x na 4.x w przypadku WordPressa nie wiąże się z jakąś wielką rewolucją lub olbrzymimi zmianami – jego twórcy po prostu przyjęli, że po wersji 3.9 pojawia się wersja 4.0 (nie stosują zasad semantycznego wersjonowania).
Rzućmy okiem na zmiany i nowości, które trafiły do WordPressa 4.0. Niektóre z nich opisałem przy okazji pierwszej bety.
Nowy widok Biblioteki Mediów
To najważniejsza i najbardziej widoczna zmiana w „czwórce”. Widok prezentujący miniaturki w formie siatki (grid) jest o wiele czytelniejszy, wygodniejszy w użyciu i łatwiej na nim znaleźć interesujące nas obrazki. Zmiana zdecydowanie w dobrym kierunku.
Podgląd osadzanych multimediów w edytorze wizualnym
Pisałem już o tej nowości i mimo że praktycznie nie korzystam z edytora wizualnego, to uważam ją za bardzo dobry krok w kierunku ułatwienia tworzenia wpisów osobom „nietechnicznym”, przyzwyczajonym do edytorów WYSIWYG. Wystarczy wkleić adres URL z serwisu obsługiwanego przez oEmbed (na przykład z YouTube), aby po chwili pojawił się podgląd osadzanego w ten sposób elementu.
„Przyklejony” pasek narzędzi edytora
Pewnie wielu z Was zdziwi się, że uważam tę trywialną nowość za istotną, ale każdy, kto kiedykolwiek edytował dłuższy tekst w panelu WordPressa, doceni tę zmianę. Od teraz niezależnie od tego, jak wysokie jest pole edytora (teraz jego wysokość dostosowuje się do długości tekstu) i jak daleko w dół przewiniemy stronę, pasek narzędzi jest zawsze widoczny.
Nowy instalator wtyczek
Instalator wtyczek doczekał się nowej szaty graficznej. Lista wtyczek wygląda znacznie lepiej i jest o wiele czytelniejsza. Po wejściu do sekcji Wtyczki → Dodaj nową nie wita nas już pusta strona z listą tagów, ale lista polecanych lub popularnych rozszerzeń (w zależności od wybranej zakładki). Możemy również zobaczyć wtyczki, które oznaczyliśmy jako ulubione w oficjalnym repozytorium, co może być przydatne gdy mamy listę rozszerzeń, które zawsze instalujemy w nowo tworzonych serwisach. Wtyczki są teraz wyświetlane w formie prostokątnych boksów, znacznie czytelniejszych niż dotychczasowa lista.
Poza obrazkiem widocznym na stronach repozytorium, rozszerzenia mogą mieć teraz ikonę o wymiarach 128 x 128 pikseli, która jest wyświetlana we wspomnianym boksie. Co ciekawe, jeśli autor wtyczki nie dodał odpowiedniego obrazka, to zostanie on automatycznie wygenerowany, a jego kolorystyka zostanie dobrana na podstawie obrazka głównego. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na blogu deweloperskim.
Kolejną ciekawostką w instalatorze wtyczek jest zakładka Beta Testing. Po jej kliknięciu wyświetlone zostaną wtyczki, które są rozwijane w ramach programu Features as Plugins – czyli za jakiś czas mogą stać się częścią WordPressa.
Usprawnienia w Personalizacji
Funkcja Personalizacji, pozwalająca na zmianę różnych ustawień motywu i podgląd wprowadzonych modyfikacji na żywo, doczekała się usprawnienia w postaci panelu do zarządzania widżetami. Twórcy wtyczek i motywów docenią nowe API, dzięki któremu łatwiej mogą rozszerzać Personalizację o własne opcje.
Kilka nowości „pod maską”
Jak zwykle twórcy dodali kilka nowości, które są niewidoczne dla zwykłych użytkowników, ale ułatwiają życie twórcom wtyczek i motywów. Najistotniejszą zmianą jest większa kontrola nad sortowaniem wpisów podczas ich pobierania za pomocą klasy WP_Query
. Uaktualniono również kilka z dołączonych do WordPressa bibliotek (TinyMCE, jQuery i MediaElement), a także poprawiono wiele błędów.
Więcej na temat WordPressa 4.0 znaleźć można na oficjalnym blogu, a szczegółową listę zmian w Tracu. Najważniejsze nowości zostały przedstawione na zamieszczonym poniżej filmie.