Ekipa odpowiedzialna za rozwój WordPressa po cichu zaktualizowała wymagania techniczne, jakie powinien spełniać serwer, na którym chcemy zainstalować tego CMSa. Od teraz zalecane jest korzystanie z PHP 5.6 i MySQL 5.5 (lub nowszych). Aktualizacja nie została oficjalnie ogłoszona – informację o niej znalazłem u Konrada.
Nie ma jednak powodów do paniki, szczególnie jeśli zwrócimy uwagę na jeden drobny szczegół.
Przede wszystkim WordPress nie przestanie nagle działać na starszych wersjach PHP czy MySQL. Warto zwrócić uwagę, że poprzednia wersja strony mowiła o wymaganych, a aktualna wersja mówi o zalecanych wersjach PHP i MySQL. Jest to zresztą wyraźnie zaznaczone – zachęta do korzystania z aktualnych wersji oprogramowania ma związek z brakiem wsparcia dla starszych wydań.
Zmiana wymagań (które w tej chwili są zaleceniami) zbiegła się z zakończeniem wsparcia dla PHP 5.4. Teoretycznie minimalną niezbędną do działania WordPressa wersją PHP jest wciąż wersja 5.2, która jednak nie otrzymuje poprawek związanych z bezpieczeństwem od… stycznia 2011 roku. O niefrasobliwości użytkowników i firm hostingowych w tym temacie pisałem już w styczniu.
Podobnie rzecz się ma z bazą danych MySQL. Wymagana do działania WordPressa wersja 5.0 ostatnią aktualizację otrzymała w marcu 2012 roku. Aktualną wersją jest wersja 5.6.
Poza kwestiami związanymi z bezpieczeństwem, zalecenie dotyczące korzystania z PHP 5.6 powinni z radością przyjąć twórcy wtyczek i motywów. Pozwala im to bowiem na korzystanie z możliwości języka, z których do tej pory przez wzgląd na zachowanie kompatybilności korzystać nie mogli.
Mimo że (przynajmniej jeszcze przez jakiś czas) nie musimy obawiać się, że WordPress przestanie działać na naszym serwerze, to warto zorientować się jakich wersji PHP i MySQL używa firma hostingowa, z której usług korzystamy, i w razie potrzeby poprosić o aktualizację oprogramowania.