Osobiście nie korzystam z edytora wizualnego – wolę mieć całkowitą kontrolę nad kodem wpisów. Zdaję sobie jednak sprawę, że dla wielu użytkowników (i to nie tylko tych początkujących) edycja wizualna jest po prostu szybsza i wygodniejsza. Istnieje wiele dodatków, które jeszcze bardziej ułatwią pracę z edytorem WordPressa, a które z wielu różnych przyczyn nie zostały do niego dołączone. Na szczęście powstały wtyczki, które te braki uzupełniają, a do najpopularniejszych z nich należą Ultimate TinyMCE i TinyMCE Advanced.
Ultimate TinyMCE
Na pierwszy ogień weźmiemy wtyczkę Ultimate TinyMCE, dostępną również w płatnej, nieco rozszerzonej wersji PRO.
Po aktywacji wtyczki w menu Ustawienia pojawi się nowa pozycja Ultimate TinyMCE. Tam możemy włączać i wyłączać dowolne z oferowanych przez rozszerzenie dodatków oraz określać w którym pasku narzędziowym edytora zostaną one umieszczone. Ich lista jest imponująca i w pierwszym momencie może przyprawić o zawrót głowy. Do dyspozycji mamy 52 nowe przyciski i kilka dodatkowych opcji. Jedne są naprawdę przydatne (na przykład ustawienia kroju i rozmiaru czcionki czy tworzenie tabel), inne zupełnie zbędne (na przykład wstawianie graficznych emotikonek).
Autor wtyczki dość intensywnie promuje jej płatną wersję, głównie za pomocą boksów zachęcających do zakupu dodatków. Wprowadzają one dodatkowe, niedostępne w inny sposób funkcje, takie jak obsługa fontów Google Web Fonts, możliwość tworzenia własnych stylów, zestaw 80 predefiniowanych stylów czy zaawansowana konfiguracja edytora.
Wadą wtyczki jest niedostosowanie ikon do zestawu używanego aktualnie w WordPressie, przez co paski narzędziowe edytora wyglądają na nieco zaśmiecone. Ja do listy wad dodałbym również zbyt dużą ilość dostępnych dodatków. Naprawdę warto poświęcić chwilę i wybrać tylko te, które są nam naprawdę potrzebne – w przeciwnym przypadku skończymy z czterema paskami narzędziowymi zapchanymi kolorowymi ikonkami, które będą nam utrudniać pracę zamiast w niej pomagać.
TinyMCE Advanced
TinyMCE Advanced to zupełnie inne podejście do tematu rozszerzeń dla edytora wizualnego. Dodatków jest znacznie mniej i zostały one wybrane w przemyślany moim zdaniem sposób – wszystkie służą tylko do edycji treści. Dodatkowo zarządzanie nimi jest znacznie wygodniejsze. W ustawieniach wtyczki widzimy podgląd wszystkich aktywnych pasków narzędziowych, które możemy edytować przeciągając i upuszczając poszczególne przyciski w odpowiednie miejsca. Wygodne i intuicyjne. Co ciekawe, w ten sposób można również usuwać i przesuwać oryginalne przyciski.
Wszystkie funkcje edytora działają bardzo podobnie jak w przypadku poprzedniej wtyczki (niektóre są wręcz identyczne, bo oparte na tych samych skryptach). TinyMCE Advanced jest rozszerzeniem znacznie prostszym, co nie oznacza że gorszym – jest po prostu skierowany do innego odbiorcy.