WordPress 3.6 jest już z nami od prawie dwóch tygodni, przyszła więc pora na pierwsze plany dotyczące kolejnych wersji. Zostały one przedstawione na dwóch spotkaniach roboczych, które odbyły się kilka dni temu na IRCowym kanale #wordpress-dev. Prace nad wersją 3.7 koordynuje Andrew Nacin, główny deweloper WordPressa, a nad wersją 3.8 czuwał będzie osobiście Matt Mullenweg. Co ciekawe, po raz pierwszy w historii dwie wersje WordPressa będą tworzone w tym samym czasie.
WordPress 3.7
Wersja 3.7 nie przyniesie zbyt wielu nowości, a twórcy chcą skupić się nad poprawą bezpieczeństwa i stabilności WordPressa. Mają również w planach zrobienie porządków w miejscach, do których zwykli użytkownicy rzadko zaglądają – czyli w umieszczonych w kodzie komentarzach (dyskusja) oraz w bugtrackerze (w którym aktualnie znajduje się ponad 3500 otwartych zgłoszeń).
Wersja ta ma być również najszybciej wydaną edycją WordPressa – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to trafi ona do użytkowników w maksymalnie 90 dni po wersji 3.6 (czyli mniej więcej w drugim tygodniu października).
Nowości, które na pewno pojawią się w wersji 3.7, to:
- pakiety językowe – mają znacznie ułatwić korzystanie z WordPressa i dodatków w innych niż angielski językach,
- automatyczne aktualizacje WordPressa w ramach wersji głównej (na przykład z wersji 3.6.1 do 3.6.2) – to ważna nowość, ponieważ tego typu uaktualnienia najczęściej zawierają poprawki związane z bezpieczeństwem, w związku z czym powinny zostać jak najszybciej zainstalowane; funkcję tę będzie można w każdej chwili wyłączyć,
- zmiany związane z „siłą” haseł oraz poprawą bezpieczeństwa.
WordPress 3.8
Wersja 3.8 ma być wersją eksperymentalną. Aby jednak uniknąć sytuacji, jaka miała miejsce w przypadku nieudanego interfejsu dla formatów wpisów w wersji 3.6, nowe funkcje będą rozwijane w formie wtyczek zanim zapadnie decyzja o włączeniu ich do WordPressa.
Najistotniejszą moim zdaniem zmianą, jaka znajdzie się w wersji 3.8, są przebudowane widgety. Mechanizm dostępny w tej chwili w WordPressie jest już mocno przestarzały, a na dodatek nigdy nie był szczególnie wygodny w użyciu. Shaun Andrews, projektant w firmie Automattic, przygotował ciekawą koncepcję interfejsu zarządzania panelami bocznymi i widgetami – chętnie zobaczyłbym ją w działającej formie.
Inną koncepcję zaproponowano podczas dyskusji na stronie WebDevStudios.
Na ten moment nie wiadomo która z koncepcji „wygra”, ale ponieważ obie są interesujące, to ciekawy jestem efektu dalszych prac.
Pozostałe zmiany i nowości, jakie powinny pojawić się w wersji 3.8, to:
- zarządzanie wyróżnionymi treściami, których sposób wyświetlania będzie zależny od szablonu,
- usprawniony proces edycji treści,
- system pomocy w Kokpicie
- globalne wyłączanie komentarzy, bez możliwości ich włączenia dla poszczególnych wpisów,
- włączenie do WordPressa nowego interfejsu panelu administracyjnego, znanego z wtyczki MP6,
- nowy domyślny szablon Twenty Fourteen.
Wymienione powyżej zmiany i nowości, szczególnie jeśli chodzi o wersję 3.8, należy traktować jako planowane – wszystko się jeszcze może zmienić.
Wykorzystane informacje zostały zebrane z logów IRCa przez serwis WPMU.