Niespełna dwa miesiące zajęło ekipie odpowiedzialnej za rozwój WordPressa przygotowanie nowej edycji tego CMSa. W wersji 3.8, nazwanej „Parker” (na cześć Charliego Parkera, amerykańskiego saksofonisty jazzowego), główny nacisk położono na modyfikacje panelu administracyjnego.
Jego nowy wygląd mogliśmy od dłuższego czasu testować dzięki wtyczce MP6 – teraz możemy usunąć te rozszerzenie, ponieważ jego kod został włączony do WordPressa. Podobną drogę (od wtyczki do rdzenia WordPressa) przeszły nowe interfejsy zarządzania motywami i widgetami oraz odświeżony kokpit. Wygląda na to, że ten sposób rozwijania i wprowadzania nowych funkcji (nazwany Features as plugins) sprawdził się i będzie wykorzystywany w przyszłości.
Nowy wygląd panelu administracyjnego
O odświeżonym wyglądzie panelu administracyjnego pisałem na WPzen kilka razy, tak więc nie będę się powtarzał. Wspomnę tylko, że zmieniona została jego kolorystyka (do wyboru mamy osiem motywów kolorystycznych) i typografia, a cały interfejs został „spłaszczony” (zgodnie z aktualnie obowiązującymi trendami) i pozbawiony gradientów i cieni. Wprowadzono również wektorowe ikony (Dashicons), które są mniejsze (ładują się szybciej) oraz ładnie się skalują. Wszystkie elementy panelu zostały dopracowane, co jest z pewnością zasługą stosunkowo długiego czasu poświęconego na rozwój i testy – wtyczka MP6 powstała w marcu, tak więc kolejne jej iteracje pojawiały się przez ponad pół roku.
Warto dodać, że nowy panel administracyjny znacznie lepiej prezentuje się i działa na urządzeniach mobilnych.
Mimo tak dużej ilości czasu, jaką mieli twórcy wtyczek na dostosowanie interfejsu swoich rozszerzeń do nowego wyglądu panelu, wciąż wiele z nich nie zostało uaktualnionych. Nie ma jednak powodów do paniki. Wtyczki będą działać – co najwyżej mogą pojawić się drobne problemy z wyświetlaniem niektórych ich elementów w panelu administracyjnym.
Odświeżony kokpit
Kokpit, czyli strona główna panelu administracyjnego WordPressa, już od dawna wymagał modernizacji. W wersji 3.8 przeszedł on drobny facelifting, który zdecydowanie wyszedł mu na dobre. Dodatkowo przebudowano kilka z domyślnych widgetów, a także usunięto (i tak niedziałający) widget „Odnośniki do witryny”, wyświetlający linki prowadzące do naszej strony.
Nowy interfejs zarządzania motywami
Ekran zarządzania motywami wyświetla teraz znacznie większe miniatury zainstalowanych szablonów. Dodano również nowe okienko ze szczegółowymi informacjami o wybranym motywie. Zmiany nie są może rewolucyjne, ale to na pewno krok w dobrym kierunku.
Przebudowane zarządzanie widgetami
Podobnie jak kokpit, tak i ekran zarządzania widgetami od dawna wymagał gruntownej przebudowy. W wersji 3.8 został on odświeżony, dzięki czemu jest znacznie łatwiejszy w obsłudze, szczególnie przy większej ilości paneli bocznych i dostępnych widgetów. Od teraz widgety możemy dodawać zarówno przeciągając je do odpowiednich paneli, jak i wybierając panel, do którego mają zostać dodane.
Nowy motyw domyślny Twenty Fourteen
Na WPzen dwukrotnie pisałem już o nowym szablonie domyślnym Twenty Fourteen, który różni się zdecydowanie od swoich poprzedników. Przede wszystkim jest to szablon o budowie magazynowej, podczas gdy poprzednie domyślne motywy posiadały typowo blogową strukturę (co nie oznacza, że nie nadawały się do niczego innego). Nie umiem sobie jednak wyobrazić zwykłego, prostego bloga stworzonego w oparciu o ten szablon – jest on po prostu zbyt rozbudowany.
Tradycyjnie w nowej wersji WordPressa wprowadzono również kilka zmian przeznaczonych dla twórców szablonów i wtyczek, poprawiono kilkanaście błędów oraz uaktualniono niektóre z dołączonych bibliotek.
Więcej informacji na temat WordPressa 3.8 można znaleźć na oficjalnym blogu oraz w dokumentacji.