Dzisiaj światło dzienne ujrzało pierwsze testowe wydanie WordPressa 4.0. Mimo wyraźnego skoku w numeracji, nie należy spodziewać się rewolucji – „czwórka” dodaje parę nowych funkcji, poprawia kilka już istniejących i daje nowe zabawki twórcom motywów. Tempo rozwoju WordPressa nie jest może najszybsze, ale za to stabilne.
Oczywiście trzeba pamiętać, że beta to wersja testowa, może posiadać różnego rodzaju błędy i nie należy instalować jej w działających serwisach.
Pełen opis zmian i nowości opublikuję tradycyjnie po wydaniu wersji finalnej. Teraz wymienię tylko najważniejsze z nich.
Nowy widok Biblioteki Mediów
Najbardziej widoczną zmianą jest nowy widok Biblioteki Mediów, w którym miniaturki są wyświetlane w formie siatki. Bardzo podoba mi się taka forma prezentacji multimediów – łatwiej jest odnaleźć wzrokiem szukane zdjęcie, a całość jest bardziej czytelna. Oczywiście stary widok listy wciąż jest dostępny.
Podgląd osadzanych elementów w edytorze wizualnym
Funkcja przydatna użytkownikom korzystającym z wizualnego edytora wpisów. WordPress 4.0 wprowadza wizualny podgląd elementów ze stron zewnętrznych, osadzanych za pomocą oEmbed. Wystarczy wkleić link do na przykład filmu na YouTube czy Vimeo, a w edytorze pojawi się jego podgląd.
Przy okazji wprowadzono drobną, ale bardzo istotną poprawkę – podczas przewijania strony edycji wpisu pasek narzędzi edytora „przykleja się” do górnej części strony, dzięki czemu cały czas jest widoczny.
Odświeżony instalator wtyczek
Instalator wtyczek dostał odświeżony wygląda. Zmianom poddano zarówno listę wyników wyszukiwania, jak i okienko wyświetlające szczegółowe informacje o wybranej wtyczce.
Wybór języka instalacji
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w wersji 4.0 wprowadzono pierwsze zmiany mające na celu ułatwienie korzystania z tłumaczeń. Do dawno nieaktualizowanego instalatora WordPressa dodano nowy krok, w którym wybieramy język instalacji.
Zmiany w funkcji Personalizacja
Funkcja Personalizacja, pozwalająca na modyfikowanie opcji motywu i podgląd zmian na żywo, wciąż jest rozwijana. Tym razem doczekała się udoskonalonego panelu zarządzania widgetami.
Twórcy wtyczek i motywów dostali nowe API, dzięki któremu mogą w łatwiejszy i wygodniejszy sposób dodawać swoje pola do panelu Personalizacji.
Poza wymienionymi zmianami twórcy poprawili kilka błędów i wprowadzili parę drobnych zmian. Szczegóły znajdują się na oficjalnym blogu.