Po dwukrotnym przesunięciu daty wydania, WordPress 4.1 „Dinah” (na cześć wokalisty jazzowego Dinah Washingtona) ujrzał w końcu światło dzienne i jest już dostępny do pobrania z oficjalnej strony, a za chwilę informacja o nowej wersji pojawi się również w naszych Kokpitach.
Prace nad nową wersją zajęły ekipie 3,5 miesiąca – to nieco krócej niż zwykle. Lista nowości nie jest zbyt długa, ale za to bardzo ciekawa – niektóre z nich powstawały od dłuższego czasu, ale dopiero teraz stały się na tyle dojrzałe, że zdecydowano się na ich włączenie do core.
Twenty Fifteen – nowy motyw domyślny
Po średnio udanym, pseudo-magazynowym Twenty Fourteen, twórcy postanowili wrócić do korzeni WordPressa, czyli blogowania. Twenty Fifteen, tegoroczny szablon domyślny, jest minimalistycznym motywem do prowadzenia bloga. Prosty, jasny, czytelny i dopracowany, szczególnie jeśli chodzi o prezentację na urządzeniach mobilnych.
Nowy „nierozpraszający” tryb edycji
To jedna z nowości, nad którymi pracowano od dłuższego czasu. Nowy tryb edycji zastąpił tryb pełnoekranowy. Można go włączać i wyłączać przyciskiem znajdującym się po prawej stronie paska narzędzi edytora. Działa on w ten sposób, że gdy aktywne jest tylko pole edytora (czyli piszemy) wszystkie niepotrzebne elementy są usuwane z ekranu – wracają one na swoje miejsce gdy ruszymy kursorem myszy lub zmienimy focus klawiszem tabulatora.
Łatwa zmiana języka
W wersji 4.1 wprowadzono możliwość zmiany języka bezpośrednio w panelu administracyjnym (Ustawienia → Ogólne → Język witryny). Brakujące pliki językowe zostaną pobrane i zainstalowane automatycznie.
Nowy pasek narzędzi do edycji obrazków w edytorze wizualnym
W edytorze wizualnym po kliknięciu obrazka pojawi się nam zupełnie nowy pasek narzędzi edycyjnych. Pozwala on na szybką zmianę wyrównania obrazka (do tej pory konieczne było otwarcie okna właściwości obrazka), jego usunięcie oraz otwarcie okna szczegółów (edycja). Niby nic wielkiego, a ułatwia życie.
Usuwanie zbędnych sesji
Dostępna na ekranie edycji profilu opcja Wyloguj wszystkie pozostałe sesje pozwala na wylogowanie się na wszystkich przeglądarkach poza aktualnie używaną. Funkcja ta jest przydatna gdy logowaliśmy się do WordPressa używając nie swojego komputera i nie pamiętamy, czy wylogowaliśmy się po zakończeniu pracy.
Polecane wtyczki na ekranie instalacji rozszerzeń
Instalator wtyczek otrzymał nową zakładkę Polecane, na której znajdują się sugestie oparte na wtyczkach zainstalowanych przez nas i przez innych użytkowników. Nie mam pojęcia jak to działa – czekam na jakieś szczegóły od twórców tej funkcji.
Poza tym w wersji 4.1 dodano wiele mniejszych usprawnień. W panelu administracyjnym funkcjonują teraz cztery typu komunikatów (zamiast – jak do tej pory – trzech): sukces (zielony), ostrzeżenie (pomarańczowy), błąd (czerwony), i informacja (niebieski). Biblioteka mediów pozwala na przesyłanie plików PSD (Photoshop documents). Dodano obsługę serwisu Vine przez oEmbed. Usunięto z panelu administracyjnego ekrany do edycji nagłówka i tła strony. Wprowadzono również wiele usprawnień jeśli chodzi o dostępność panelu administracyjnego.
Zmiany i nowości dla deweloperów
Tradycyjnie nie zabrakło kilku nowości dla deweloperów. Dodano możliwość obsługi znacznika title
przez motywy (szczegóły tutaj), co powinno docelowo ujednolicić nieco zachowanie tego znacznika. Usprawniono obsługę metadanych, dat, komentarzy i taksonomii w klasach WP_*_Query
, między innymi dodając możliwość używania zagnieżdżonych i wielokrotnych relacji (więcej informacji tutaj). Wprowadzono wiele ciekawych zmian w Customizer API, dzięki czemu deweloperzy będą mogli jeszcze lepiej dostosować ekran Personalizacji do swoich potrzeb. Dodano nowe funkcje do pobierania i wyświetlania tytułów i opisów archiwów (get_the_archive_title()
i the_archive_title()
oraz get_the_archive_description()
i the_archive_description()
), a także do generowania nawigacji (get_the_post_navigation()
i the_post_navigation()
, get_the_posts_navigation()
i the_posts_navigation()
oraz get_the_posts_pagination()
i the_posts_pagination()
).
Szczegółowe informacje na temat zmian i nowości w WordPressie 4.1 znaleźć można w dokumentacji oraz na oficjalnym blogu.