Dzisiaj, zgodnie z planem, światło dzienne ujrzał WordPress 4.6, nazwany Pepper (od nazwiska saksofonisty Parka Fredericka „Peppera” Adamsa). Tym razem większość zmian i nowości jest schowana „pod maską” i prawdopodobnie nie zostanie nawet zauważona przez „zwykłych” użytkowników. Ten kierunek rozwoju na pewno nie sposoba się większości miłośników tego CMSa, ale najwyraźniej twórcy mieli swoje powody. A może po prostu brakuje im już pomysłów na usprawnienia i nowe funkcje?
Zapraszam do zapoznania się ze zmianami i nowościami, jakie znalazły się w nowej wersji WordPressa.
Shiny Updates
Zacznę od nowości, która jako pierwsza rzuca się w oczy. Chodzi o nowy sposób działania mechanizmu instalacji i aktualizacji wtyczek i motywów, nazwany roboczo Shiny Updates. Pierwsza wersja tego mechanizmu została wprowadzona w wersji 4.2 i pozwalała na aktualizację wtyczek (ale nie motywów) bezpośrednio na ekranie z listą zainstalowanych rozszerzeń, bez przeładowywania strony. Teraz ten mechanizm został wprowadzony również dla motywów.
Znacznie ciekawsza jest jednak możliwość instalacji i aktywacji wtyczek i motywów bezpośrednio ze strony z wynikami wyszukiwania.
Nie jest to może jakaś rewolucyjna zmiana, ale na pewno ułatwi nieco życie. Jeśli ktoś korzysta z listy ulubionych wtyczek, to na pewno doceni możliwość szybkiej instalacji wszystkich znajdujących się na niej rozszerzeń.
Automatyczne sprawdzanie linków wstawianych do treści wpisu
Druga z nowych funkcji dedykowanych „zwykłym” użytkownikom jest… rozczarowująca. Miało być pięknie – WordPress miał automatycznie sprawdzać, czy wstawiany przez nas link jest poprawny. Na szczęście ktoś przytomny zauważył, że w przypadku większej liczby linków mogą pojawić się problemy z wydajnością takiego rozwiązania oraz wytknął inne potencjalne problemy. Skończyło się na tym, że WordPress sprawdza tylko poprawność formatu adresów URL, czyli na przykład jako błędny wskaże nam adres http://jakas strona bez pl
, ale adres http://yutrytdas76.pl
zostanie uznany za poprawny (mimo że taka strona nie istnieje).
Niepoprawne linki są oznaczane czerwoną obwódką. Moim zdaniem funkcja ta jest po prostu mało przydatna.
Font systemowy w panelu administracyjnym
O tej nowości pisałem już jakiś czas temu. Od wersji 4.6 w panelu administracyjnym zamiast fonta Open Sans zobaczymy font systemowy. Moim zdaniem jest to zmiana na plus, ale wadą może być fakt, że wygląd fonta systemowego różni się w zależności od systemu operacyjnego użytkownika.
Drobne zmiany i usprawnienia
Do mniej istotnych zmian można zaliczyć lekko zmodyfikowaną stronę narzędzia do importu treści, usprawnione odzyskiwanie automatycznie zapisanych zmian w edytorze, nowe emoji (pełen zestaw Unicode 9) oraz automatyczne pobieranie i ładowanie tłumaczeń (co odczują również twórcy motywów i wtyczek).
Na koniec warto wspomnieć o drobnej, ale istotnej zmianie związanej z obrazkami wyróżniającymi we wpisach. Od wersji 4.6 po wybraniu tego obrazka należy zapisać wpis przyciskiem Zaktualizuj lub Zapisz szkic – jeśli tego nie zrobimy, obrazek wyróżniający nie zostanie ustawiony. Zmiana ta jest jak najbardziej sensowna, ale funkcja ta działała w dotychczasowy sposób od tak dawna, że na pewno wielu osobom trudno będzie się przestawić.
Nowości dla deweloperów
Nowości skierowanych do twórcy motywów i wtyczek jest zdecydowanie więcej.
Resource Hints to stosunkowo nowy wynalazek. Jest to zestaw znaczników, który mówi przeglądarce, jakie elementy może pobrać i wyrenderować „na zapas”, tak aby załadowanie kolejnej podstrony odbyło się szybciej. Deweloperzy mogą w łatwy sposób dodawać swoje własne adresy do tych znaczników.
HTTP API jest teraz obsługiwane przez nową bibliotekę Requests, która obsługuje między innymi równoległe żądania HTTP i domeny ze znakami diakrytycznymi. Programistom udostępniono dwie nowe klasy: WP_Term_Query
ułatwia pobieranie informacji o termach, a WP_Post_Type
ułatwia obsługę własnych typów wpisów. Z kolei Meta Registration API rozszerzono między innymi możliwość definiowania typu danych oraz wsparcie dla REST API.
Poza tym uaktualniono kilka bibliotek JavaScript (Masonry, imagesLoaded, MediaElement.js, TinyMCE i Backbone.js). Wprowadzono też trochę zmian mających na celu przyśpieszenie działania instalacji sieciowych (multisite).
Najważniejsze zmiany zostały tradycyjnie zaprezentowane na filmie:
Więcej informacji na temat WordPressa 4.6 można znaleźć na oficjalnym blogu.