Wczoraj (a według polskiego czasu już dzisiaj), czyli zgodnie z planem, WordPress 4.4 „Clifford” (nazwany na cześć Clifforda Browna) ujrzał światło dzienne. Tym razem nowości jest naprawdę dużo i są bardzo ciekawe, a niektóre z nich wręcz rewolucyjne. Co rzadko się zdarza, nowe funkcje WordPressa powinny ucieszyć zarówno zwykłych użytkowników, jak i twórców wtyczek i motywów.
Twenty Sixteen – nowy domyślny motyw
O Twenty Sixteen pisałem już w sierpniu, kiedy to światło dzienne ujrzała jest pierwsza wersja testowa. Nowy domyślny motyw jest typowo blogowy i kładzie duży nacisk na prezentację zdjęć.
Warto przy okazji dodać, że jest to pierwszy motyw domyślny rozwijany w nieco inny sposób. Projekt od początku był prowadzony na GitHubie, testowało go więcej osób niż poprzednie motywy, został stworzony zgodnie z koncepcją mobile-first i sporo pracy włożono w poprawienie dostępności dla osób niepełnosprawnych.
REST API (WP-API)
Do core WordPressa została wprowadzona infrastruktura dla REST API – podobnego do tego, z którego korzysta Calypso, nowy interfejs panelu administracyjnego usługi WordPress.com. Oznacza to, że twórcy wtyczek mogą od teraz tworzyć własne API i nie wymagać od użytkowników instalacji w związku z tym dodatkowych rozszerzeń. Trzeba jednak pamiętać, że API samego WordPressa wciąż nie jest dostępne – prace nad nim cały czas trwają, a ich efekty są udostępniane w formie wtyczki.
Mimo to trzeba tę nowość uznać za rewolucyjną, bo odkrywa przed WordPressem zupełnie nowe możliwości.
Responsywne obrazki
Responsywne obrazki to nowość, która powinna spodobać się zarówno użytkownikom WordPressa, jak i osobom odwiedzającym ich strony. Cały trick polega na automatycznym dodawaniu do znaczników img
atrybutu srcset
, w którym znajdują się wszystkie dostępne rozmiary danego obrazka. Dzięki temu przeglądarka może pobrać taką wersję obrazka, jakiej akurat potrzebuje – czyli najmniejszą możliwą. Ta nowość powinna przyśpieszyć ładowanie strony oraz zmniejszyć zużycie transferu na serwerze.
Ogólnie rzecz ujmując, responsywne obrazki powinny działać z każdym motywem, który wyświetla obrazki w standardowy sposób. Jeśli z jakiegoś powodu autor motywu robi to inaczej, to dodanie wsparcia dla tej funkcji jest dość proste – twórcy WordPressa przygotowali zestaw funkcji ułatwiających to zadanie.
Przy okazji wprowadzono nowy standardowy rozmiar miniatur medium_large
o szerokości 768 pikseli, który nie jest widoczny w interfejsie i nie da się go zmienić w ustawieniach WordPressa, a który ma pomóc w lepszym wykorzystaniu funkcji responsywnych obrazków.
Osadzanie wpisów
Kolejna ciekawa funkcja, która pozwala na osadzenie we wpisie treści wpisu z innego serwisu działającego na WordPressie. Tak naprawdę cała nowość sprowadza się do tego, że WordPress stał się dostawcą oEmbed.
Aby osadzić wpis z zewnętrznego serwisu wystarczy wkleić jego URL do treści wpisu.
Metadane dla taksonomii
W WordPressie do wpisów, komentarzy i użytkowników można dodawać metadane, czyli dodatkowe informacje, które mogą być widoczne w panelu administracyjnym lub na stronie. Teraz analogiczne informacje można dodawać do taksonomii (np. kategorii czy tagów). Ułatwi to niewątpliwie życie twórcom wtyczek i motywów, którzy do tej pory musieli radzić sobie z tym we własnym zakresie.
Przykładem wykorzystania metadanych dla taksonomii może być dodanie obrazka do kategorii wpisów – WordPress domyślnie nie oferuje takiej możliwości, a jest to funkcja, której użytkownicy często potrzebują.
Zmiany w obsłudze komentarzy
Zwykłym użytkownikom na pewno rzuci się od razu w oczy drobna, ale istotna zmiana w standardowym formularzu dodawania komentarza. Pole do wpisania treści zostało przeniesione na górę formularza, nad pola służące do wprowadzenia imienia i adresu e-mail.
Właściciele stron (szczególnie tych większych) powinni natomiast docenić zmiany, jakie zostały wykonane „pod maską” modułu komentarzy. Przede wszystkim wprowadzono poprawki związane z wydajnością, dzięki czemu (taką mam przynajmniej nadzieję) nie będzie już problemów z ładowaniem wpisów posiadających setki czy tysiące komentarzy. Natomiast deweloperzy powinni się ucieszyć z rozbudowanej klasy WP_Comment_Query
, ułatwiającej tworzenie bardziej skomplikowanych zapytań.
Dalszy rozwój Personalizatora
Personalizator (Customizer) to komponent, który z każdą kolejną wersją WordPressa staje się coraz lepszy. Tym razem zmiany skupiły się wokół poprawy jego wydajności, zarówno po stronie przeglądarki, jak i serwera.
Drobne zmiany i poprawki
Jak zwykle do WordPressa wprowadzono również sporo drobnych zmian i nowości. Przy okazji wersji 4.4 warto wspomnieć o następujących usprawnieniach:
- lepsze wyświetlanie tabel w panelu administracyjnym na urządzeniach mobilnych,
- zmodyfikowany interfejs do tworzenia linku do wpisu (w końcu link jest klikalny!),
- drobne poprawki w zarządzaniu komentarzami,
- możliwość wyboru języka przy tworzeniu nowej strony w instalacji sieciowej (multisite),
- dodanie obsługi oEmbed dla kilku nowych serwisów (m. in. Videopress),
- używaną przez motywy funkcję
wp_title()
oznaczono jako przestarzałą (deprecated) i nie powinno się już z niej korzystać (więcej informacji), - nowa klasa
WP_Network
, ułatwiająca zarządzanie instalacjami sieciowymi (multisite), oraz zestaw funkcji do zarządzania ustawieniami w ramach sieci, - nowy plik szablonu dla pojedynczych wpisów (
single-{post_type}-{post_name}.php
), dzięki któremu możemy przygotować osobny szablon dla konkretnych wpisów.
Więcej informacji na temat WordPressa 4.4 można znaleźć na oficjalnym blogu oraz w Codex. Poniżej krótkie wideo prezentujące najważniejsze nowości.