Co jakiś czas w Jetpacku pojawiają się nowe moduły, mające ułatwić nam korzystanie z WordPressa, a jednocześnie jeszcze bardziej przywiązać nas do platformy WordPress.com. Z tymi nowymi funkcjami bywa różnie – ostatnio na przykład nie wprowadzono nic ciekawego, a poprzednio wręcz przeciwnie.
Tym razem ekipa Automattic zrobiła krok w zupełnie nowym kierunku – nowa wersja Jetpacka umożliwia podłączenie wszystkich naszych stron do panelu administracyjnego w usłudze WordPress.com i centralne zarządzanie nimi.
Po aktualizacji wtyczki do najnowszej wersji 3.3 na stronie konfiguracji pojawi się komunikat informujący nas o możliwości połączenia naszej witryny z panelem WordPress.com.
Po kliknięciu przycisku Activate nasza strona zostanie podłączona, po czym wrócimy do panelu administracyjnego, gdzie (o ile wszystko się udało) zobaczymy komunikat wyglądający mniej więcej jak na poniższym obrazku:
Pokazuję ten ekran celowo, ponieważ znajduje się na nim ważna informacja. Domyślnie połączenie strony z panelem WordPress.com powoduje aktywowanie w naszym serwisie modułu JSON API. Moduł ten pozwala między innymi na pobieranie danych ze strony, tak więc jeśli nasza witryna jest prywatna lub po prostu nie chcemy, aby ktokolwiek był w stanie pobierać w ten sposób nasze treści, to można go dezaktywować. Trzeba jednak pamiętać, że bez niego nie będzie możliwe publikowanie treści z panelu WordPress.com (reszta funkcji będzie działać bez problemów).
Panel w serwisie WordPress.com pozwala przede wszystkim na zarządzanie zainstalowanymi na naszych stronach wtyczkami. Można przejrzeć listę zainstalowanych, aktywnych, nieaktywnych lub wymagających aktualizacji rozszerzeń, a także masowo je aktywować, dezaktywować i uaktualniać. Można również włączyć lub wyłączyć automatyczne aktualizacje dla wybranych wtyczek.
Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie operacje związane z zarządzaniem wtyczkami można wykonać zarówno dla jednej z powiązanych stron, jak i dla wszystkich jednocześnie. Jeśli zarządzamy większą ilością witryn, to jest to naprawdę spore ułatwienie.
Jedynym minusem jest brak możliwości instalowania nowych wtyczek w zarządzanych przez panel serwisach. Nie jest to jednak wielki problem, bo w większości przypadków po instalacji nowej wtyczki i tak musimy ją skonfigurować, więc bez wizyty w panelu administracyjnym strony się nie obejdzie.
Miłym, aczkolwiek moim zdaniem mało użytecznym dodatkiem jest możliwość tworzenia i publikacji wpisów z poziomu panelu WordPress.com. Sam edytor jest praktycznie taki sam jak ten dostępny w WordPressie – inaczej wyglądają jedynie boksy pozwalające na wybór kategorii i tagów czy ustawienie ikony wpisu. Jak już wcześnie wspomniałem, funkcja ta wymaga aktywowania na naszej stronie modułu JSON API.
Dodatkowo w zakładce Ustawienia mamy możliwość modyfikacji niektórych ustawień naszej strony.
Stworzenie centralnego panelu do zarządzania zewnętrznymi serwisami było krokiem w dobrym kierunku, aczkolwiek funkcja ta przyda się tak naprawdę tylko dość wąskiej grupie użytkowników. Z pewnością jednak właściciele usług typu ManageWP czy iThemes Sync mogą zacząć się obawiać odpływu klientów, głównie dlatego, że rozwiązanie od Automattic jest bezpłatne.
Tradycyjnie w wersji 3.3 znalazło się wiele drobnych usprawnień oraz poprawki błędów. Więcej informacji na temat nowej wersji Jetpacka oraz funkcji centralnego zarządzania serwisami można znaleźć na oficjalnym blogu oraz w changelogu.