Wpis w WordPressie to prosty twór: poza tytułem i treścią ma jeden z trzech statusów (szkic, oczekuje na przegląd lub opublikowany), widoczność (publiczny, prywatny lub zabezpieczony hasłem) oraz datę publikacji. Widoczne publicznie są tylko wpisy opublikowane, których data publikacji jest starsza niż data bieżąca. Jednak w pewnych sytuacjach przydałaby się jeszcze data ważności wpisu, po której tekst przestawałby być widoczny. Darmowa wtyczka Post Expirator pozwala na ustalenie daty i czasu wygaśnięcia wpisu, a także tego, co się z nim potem stanie.
Po instalacji i aktywacji wtyczki na ekranie edycji wpisu pojawi się nowy boks, w którym możemy ustawić datę wygaśnięcia wpisu. Lista How to expire pozwala nam na wybranie tego, co się stanie z wpisem w momencie jego wygaśnięcia. Może on zmienić status na szkic (Draft), zostać usunięty (Delete) lub stać się wpisem prywatnym (Private). Możliwe są również operacje na kategoriach: zmiana (Category: Replace), dodanie nowej (Category: Add) lub usunięcie (Category: Remove).
W ustawieniach wtyczki (Ustawienia → Post Expirator) możemy skonfigurować domyślny format daty i czasu, który będzie użyty do wyświetlenia czasu wygaśnięcia wpisu. Format ustalamy za pomocą składni funkcji PHP date()
– dokładnie tak samo, jak w konfiguracji samego WordPressa.
Wtyczka pozwala na wyświetlanie na naszej stronie daty i czasu wygaśnięcia wpisu. Informację tę możemy umieścić w dowolnym miejscu treści wpisu za pomocą shortcode [postexpirator]
. Może też być ona umieszczana automatycznie pod każdym wpisem – wystarczy włączyć opcję Show in post footer i ustalić treść w polu Footer Contents.
W zakładce Defaults możemy ustawić domyślne zachowanie wtyczki dla nowych wpisów. Ponieważ rozszerzenie obsługuje własne typy wpisów, posiada osobny zestaw ustawień dla każdego z nich. Opcja Active pozwala na włączenie lub wyłączenie boksu pozwalającego na ustalanie daty wygaśnięcia wpisu. Opcja Auto-Enable automatycznie aktywuje wygasanie dla nowych wpisów. Nieco enigmatyczna opcja Taxonomy pozwala na wybór taksonomii, która będzie używana jako kategoria (o ile mamy zarejestrowane własne taksonomie).