Wprawdzie do wydania WordPressa 4.5 zostało jeszcze sporo czasu (dokładna data nie jest jeszcze znana), ale lista zmian i nowości, jakie mogą znaleźć się w kolejnej wersji tego CMSa, już powstaje.
Wygląda na to, że tym razem twórcy chcą skupić się na rzeczach związanych z najważniejszym elementem WordPressa, czyli edycją i publikacją treści. Proponowane usprawnienia idą w dobrym kierunku i jeśli chociaż kilka z nich trafi ostatecznie do wersji 4.5, to będę bardzo zadowolony.
Szybka edycja linków w edytorze wizualnym
W tej chwili edycja i wstawianie linków w edytorze wizualnym odbywa się w specjalnym oknie dialogowym. Koncepcja jest taka, aby najważniejsze elementy tego okna były dostępne od razu po kliknięciu linku lub ikony tworzenia nowego odnośnika. To bardzo dobra koncepcja, która przyśpieszyłaby nieco wstawianie i edycję linków w treści wpisu.
Podręczny pasek narzędziowy na urządzeniach mobilnych
Po zaznaczeniu tekstu w edytorze otwartym na urządzeniu mobilnym pojawiać się ma prosty pasek narzędziowy, pozwalający na szybkie sformatowanie zaznaczonego fragmentu lub zamienienie go w link. Na zamieszczonym wyżej zrzucie ekranu widać prototyp tej funkcji działający na iPhone, ale oczywiście funkcja ta ma być dostępna dla wszystkich urządzeń mobilnych.
Responsywne obrazki w edytorze wizualnym
WordPress 4.4 wprowadził obsługę responsywnych obrazków. Polega ona na generowaniu znacznika IMG zawierającego zestaw adresów URL do różnych wersji tego samego pliku graficznego, przygotowanych dla różnych szerokości ekranu. Dzięki temu na urządzeniach mobilnych jest zawsze pobierana mniejsza wersja obrazka, co skraca czas ładowania strony i zmniejsza zużycie pakietu danych. W WordPressie 4.5 planowane jest wprowadzenie analogicznego mechanizmu dla edytora wizualnego, co powinno ucieszyć osoby edytujące wpisy na telefonie.
Edycja etykiety obrazka bezpośrednio w edytorze
W edytorze wizualnym widoczne są etykiety obrazków (caption), jednak aby je modyfikowac musimy otworzyć okno edycji obrazka. Propozycja jest taka, aby etykietę można było edytować bezpośrednio w edytorze, po kliknięciu na nią.
Nowe okno ostrzeżenia o opuszczaniu strony
Gdy zmodyfikujemy treść wpisu, a następnie spróbujemy przejść na inną stronę panelu administracyjnego bez zapisania wprowadzonych zmian, naszym oczom ukaże się okienko z ostrzeżeniem (takie jak na zamieszczonym wyżej zrzucie ekranu). Okienko to ma standardowy wygląd (jest on oczywiście zależny od używanego systemu operacyjnego), tak więc twórcy WordPressa chcą stworzyć je od nowa, tak aby wyglądało ono tak jak każde inne okienko w panelu administracyjnym. Oczywiście takie rozwiązanie ma pewne ograniczenia (na przykład takie własne okienko nie pojawi się przy próbie zamknięcia karty przeglądarki), ale pomysł generalnie nie jest zły.
Zapisywanie zmian bez przeładowywania strony
W tej chwili publikacja lub aktualizacja wpisu wiąże się z przeładowaniem strony edycji. Celem jest wyeliminowanie tego przeładowania, co wymaga stworzenia mechanizmu zapisywania wpisów za pomocą AJAXa (tak jak w tej chwili działa automatyczne zapisywanie treści wpisu podczas edycji). To bardzo ciekawa, ale jednocześnie dość trudna do zaimplementowania zmiana, która nota bene została zaproponowana… ponad 7 lat temu.
Nowy wygląd atrybutów wpisów
Zaproponowano również przebudowę boksów pozwalających na edycję metadanych wpisów, takich jak stan, dostępność, kategorie, tagi, format czy obrazek wyróżniający. Widoczna po prawej stronie propozycja znacząco zmniejszy ilość miejsca zajmowanego na ekranie edycji przez boksy służące do zarządzania metadanymi, a jednocześnie będzie bardziej czytelna i pozwoli na ogarnięcie wzrokiem praktycznie wszystkich atrybutów edytowanego wpisu.
Zmiana zdecydowanie na plus. Podejrzewam jednak, że może się ona okazać zbyt czasochłonna – objąć ona musi bowiem nie tylko domyślne metadane, ale również całe API dla deweloperów, pozwalające im na tworzenie boksów do obsługi niestandardowych metadanych.
Mniejsze zmiany
Zaproponowano również kilka mniejszych zmian związanych z ekranem edycji wpisów, takich jak wprowadzenie obsługi znaczników Markdown (w tym również znaczników inline) w edytorze czy usprawnienie jego przewijania.
Feature Plugins
W ramach inicjatywy Features as Plugins cały czas rozwijane są w formie wtyczek nowe funkcje WordPressa. Warto więc zerknąć, co deweloperzy mają aktualnie „na warsztacie”, bo część tych rzeczy prędzej czy później trafi do core. W tej chwili do najintensywniej rozwijanch wtyczek należą Fields API (ustandaryzowane API do zarządzania własnymi polami i boksami do ich edycji), Shiny Updates (aktualizacje motywów działające w taki sam sposób, jak aktualizacje wtyczek), Shortcake (interfejs ułatwiający korzystanie z shortcode) czy oczywiście WP REST API. Na horyzoncie znajduje się również mechanizm uwierzytelniania dwuskładnikowego (Two-Factor Authentication), ale na niego przyjdzie nam jeszcze długo poczekać (nie ma szans, aby znalazł się on w wersji 4.5).
Źródło: Make WordPress Core